Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Fundacja
 
1% podatku dla Fundacji
Sprawozdania z działalności
Statut Fundacji
Nasi Fundatorzy
20-lecie Fundacji
25-lecie Fundacji
 

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej powstała w roku 1990. Skupia architektów, plastyków, przedsiębiorców i urbanistów. Jednym z jej celów jest przemiana ulicy Piotrkowskiej w ścisły, centralny deptak i wypromowanie jej jako nowoczesne centrum miasta z jednoczesnym zachowaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa.

Od początku powstania Fundacja jest stałym animatorem zdarzeń, akcji i inicjatyw budujących nowy wymiar i społeczne znaczenie ulicy Piotrkowskiej. Większość z nich stała się powtarzalnymi cyklicznie imprezami jak: majowe Święto Łodzi czy Regaty Ulicy Piotrkowskiej (pastisz na słynne regaty Oxford-Cambridge). Podczas ich trwania miały miejsce przedsięwzięcia, czerpiące swój rodowód ze sztuki współczesnej - happeningu czy land-artu. M.in. w środku lata na ulicy wyrosła lodowa piramida, przez całą długość ulicy kilka tysięcy ludzi przeciągało linę (rekord zapisany w Księdze Rekordów Guinessa) i wiele innych. Wśród wydarzeń organizowanych w przestrzeni ulicy Piotrkowskiej przez Fundację trzeba wspomnieć również o Urodzinach Tuwima i Gwiazdce.

Od 1990 roku Fundacja Ulicy Piotrkowskiej organizuje doroczny konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku. Celem konkursu jest inspirowanie dla projektantów i inwestorów do działań w kierunku wzbogacania i kreowania "łódzkiego stylu" współczesnych wnętrz użytkowych. Innym popularnym konkursem, którego inicjatorem i organizatorem jest Fundacja, jest skierowany dla miłośników fotografii "Potęga Łodzi - Power of Łódź". Powszechnie znanym przedsięwzięciem jest Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci - składający się z ok. 13 tysięcy ufundowanych przez łodzian i przyjaciół Łodzi, imiennych kostek, wbudowanych w posadzkę ulicy Piotrkowskiej. Jego kontynuacją jest Pomnik Łodzian Nowego Millenium.


 
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB