Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
26/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - Ogłoszenie wyników
 
  << wróć  

Po raz 25 rozstrzygnięto konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku, organizowany nieprzerwanie od 1990 r. przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej. W tym roku w szranki o ten tytuł stanęły lokale oddane do użytku w roku 2013 i 2014. Minione dwa lata przyniosły sporo ciekawych realizacji. Warto zauważyć, że wzdłuż ulicy Piotrkowskiej powstały nie tylko nowe lokale gastronomiczne, ale można zaobserwować stopniowy powrót handlu, który za sprawą wysokiej jakości produktów buduje prestiż głównej ulicy naszego Miasta. Co ciekawe we wnętrzach Łódzkich podwórek pojawiają się również funkcje hotelowe, urozmaicając tym samym ofertę Piotrkowskiej.

Spośród ponad 30 wnętrz zgłoszonych do konkursu, w tegorocznej edycji o tytuł Najlepszego Wnętrza Roku rywalizowało w trzech kategoriach 15 obiektów, które Kapituła Konkursu nominowała do nagrody głównej. Jury składające się z architektów, projektantów wnętrz, scenografów, konserwatorów zabytków, historyków sztuki oraz dziennikarzy wybrało najlepsze realizacje w każdej z trzech kategorii, a następnie spośród nich - Najlepsze Wnętrze Roku. W konkursie oceniano przede wszystkim umiejętność kreatywnej adaptacji lokalnych wartości obiektu, jego otoczenia oraz materialnego dziedzictwa Łodzi dla nowych funkcji. Jury konkursu zwracało uwagę na poziom i czytelność koncepcji, funkcjonalność, indywidualizm, nowatorstwo rozwiązań, nastrój, jakość wykonania i użytych materiałów.

 

W kategorii ogólnej, obejmującej wnętrza z obszaru ulicy Piotrkowskiej i przyległych do niej kwartałów, I miejsce przyznano Art_Inkubatorowi na ul. Tymienieckiego 3. 

Koncepcję architektoniczną przygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp. z o.o. z Tych.

Art_Inkubator jest na pewno założeniem unikatowym, a projektantom udało się uzyskać ciekawe połączenie form historycznych łódzkiej architektury poprzemysłowej – wielko przestrzennych hal fabrycznych z nowoczesnymi rozwiązaniami poszczególnych, różnych funkcjonalnie współczesnych przestrzeni centrum sztuki. Biorąc pod uwagę skalę całego założenia i zainwestowanych na adaptację środków, trudno było porównywać je z pozostałymi, zdecydowanie mniejszymi nominowanymi w tej kategorii realizacjami. Dlatego też Jury konkursu postanowiło wyróżnić w tej kategorii jeszcze dwa wnętrza.

II miejsce przyznano hotelowi Stare Kino Cinema Residence znajdującemu się na ul. Piotrkowskiej120. Jury doceniło zarówno odwołanie się do historii miejsca – to tu w 1899 odbyły się pierwsze kinowe spektakle w naszym mieście oraz wartość scenograficznych kreacji, która decyduje o wyjątkowej atmosferze tego miejsca.

III miejsce uzyskał Salon LILOU, zlokalizowany na ul. Piotrkowskiej18. Jury doceniło świetne wpisanie funkcji salonu w charakterystyczną dla handlowej tradycji Łodzi powierzchnię - w głąb kamienicy. Uznanie jurorów zyskały jednoznaczne, czytelne decyzje funkcjonalne oraz dbałość o dobór materiałów, detal i powściągliwość rozwiązań kolorystycznych. Lilou to przestrzeń z klasą, która charakteryzuje się niezwykłą subtelnością.

W kategorii wnętrz budujących tożsamość miejsca, obejmującej realizacje z obszaru całej Łodzi I miejsce przyznano Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej znajdującej się na ul. Tymienieckiego 22/24. Realizacja ta została doceniona za poszanowanie dla zabytkowej, poprzemysłowej przestrzeni, która wyraża się świadomymi ograniczeniami rozwiązań kolorystycznych i doborem materiałów. Jednocześnie na uznanie zasługują odważne decyzje architektoniczne (także konstrukcyjne), które bezkonfliktowo, niemal w niezauważalny sposób wbudowały nowe funkcje dużej sali konferencyjnej w pofabryczne hale produkcyjne. Autorem projektu ŁSSE jest Grupa AGG – Architekci Grupa Grabowscy.

 

W kategorii Rekonstrukcja Historyczna, praktycznie jednogłośnie I miejsce przyznano Muzeum Pałac Herbsta, znajdującemu się na ul. Przędzalnianej 72. Autorkami sukcesu tej realizacji są Urszula Tracz - kierownik projektu rewitalizacji, Małgorzata Musiela - autorka projektu konserwatorskiego, Dorota Berbelska - autorka aranżacji ekspozycji.

Największe uznanie jury uzyskała - powtarzając z uzasadnienia decyzji - rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych funkcji wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste. Poszukiwanie i analiza materiałów źródłowych, wnikliwość i kompleksowość badań historycznych w połączeniu z jakością nadzoru konserwatorskiego wyrażająca się doborem najwyższej klasy wykonawców poszczególnych prac konserwatorskich złożyły się na sukces tej realizacji.

Jury doceniło znaczenie wykonanych prac konserwatorskich, które przywróciły Łodzi wiernie odtworzony zabytek, potwierdzający ranę materialnego dziedzictwa miasta z okresu najintensywniejszego jego rozwoju i postanowiło przyznać Muzeum Pałac Herbsta również nagrodę główną tytuł Najlepszego Wnętrza Roku.

Dyrekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, pracownikom Filii, którą jest „Pałac Herbsta” konserwatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w wykonane prace należne jest uznanie nie tylko Jury Konkursu, ale także mieszkańców miasta. Wszyscy razem mamy powód do dumy.

 

 

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

 

Autor: Monika Bachmańska - Słowikowska

 

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB